Na današnji dan pre 30 godina Crvena Zvezda osvojilla Kup evropskih šampiona

Na današnji dan pre 30 godina fudbaleri Crvene Zvezde su uradili nešto što nijednom klubu sa prostora bivše Jugoslavije pre a ni posle 1991. godine nije pošlo za rukom, na dašnji dan pre 30 godina Crvena Zvezda je osvojila Kup evropskih šampiona i postigla najveći uspeh srpskog i jugoslovenskog fudbala.

Na početku takmičenja Crvena zvezda je igrala dvomeč sa švajcarskim Grashoperom u prvoj utakmici u Beogradu rezultat je bio 1 – 1 ali na gostovanju Zvezda je odnela ubedljivu pobedu rezultatom 4-1. U osmini finala igralo se protiv škotskog Rendzersa i u prvoj utakmici Zvezda pobedjuje kao domaćin 3-0 dok u drugoj ove dve ekipe igraju nerešeno 1-1. U četvrtfinalu Crvena Zvezda je igrala protiv Dinama iz Drezdena, u prvoj utakmici u Beogradu rezultat je bio 3-0 za domaćina dok je utakmica u gostima dobijena službenim rezultatom 3-0. U polufinalu veliki Bajern Minhen je dočekao Crvenu Zvezdu u prvoj utakmici, iako je to bilo veoma teško gostovanje ekipa iz Beograda pobedjuje rezultatom 2-1. Druga utakmica poluufiinala se odigrala u Beogradu i to je bio pravi fudbalski spektakl, Zvezda je preko Mihajlovića došla u vodjstvo u 24. minutu ali Bajern preokreće golovima Augentalera i Tona, onda kako se naš poznati komentator izrazio „nebo otvorilo“ a Augentaler autogolom u 90.minutu Crvenu Zvezdu poslao u finale.

U velikom finalu koje se igralo na stadionu Sveti Nikola u Bariju pred 56 000 posetioca Crvena Zvezda je igrala protiv Olimpika iz Marseja. Posle 90 minuta igre rezultat je bio 0-0 i meč je ušao u produžetke, kada ni u produžecima nije bilo golova došlo je vreme za penale. Interesantno je to što je Dragan Stojković Piksi, koji je godinu dana ranije prešao iz Crvene Zvezde u Olimpik, odbio da šutira penal protiv bivšeg kluba. Već u prvoj seriji Manuel Amoroso je promašio penal za Olimpik koji je ,ispostaviće se, bio odlučujući. Do kraja izvodjenja penala nije bilo neiskorišćenih udaraca tako da je Crvena Zvezda rezultatom 5-3 postala osvajač Kupa šampiona i upisala svoje ima zlatnim slovima u anale evropskog i svetskog fudbala.Uspešni izvodjači penala za Crvenu Zvezdu bili su Robert Prosinečki, Dragiša Binić, Miodrag Belodedić, Siniša Mihajlović i Darko Pančev.

Igrači koji su igrali u finalu za Crvenu Zvezdu su Stevan Stojanović (k), Miodrag Belodedić, Ilija Najdoski, Refik Šabanadžović, Slobodan Marović, Vladimir Jugović, Siniša Mihajlović, Dejan Savićević, Robert Prosinečki, Dragiša Binić i Darko Pančev. Na klupi su bili Dragoje Leković, Saša Nedeljković, Miroslav Tanjga i Ilija Ivić a strateg koji se predvodio crveno bele do šampionske titule je Ljupko Petrović.

Crvena Zvezda kasnije iste godine osvaja i Interkontinentalni kup u Tokiju pobedivši čileanski Kolo Kolo rezultatom 3-0, Jugović je bio strelac dva gola a Pančev jednog.